Рус / Укр

Як обслужити кондиціонер самому?

Як обслужити кондиціонер?

Комплексна чистка кондиціонера от 1100 грн.
Заправка фреоном от 110 грн.

За час, що пройшов з винаходу перших систем кондиціювання, багато змінилося. З'явилося безліч нових різновидів, було винайдено купу нових технологій, серйозно розширилися обсяги виробництва. Але одне досі залишається незмінним – всі кондиціонери, як і раніше, потребують періодичного чищення та дозаправки. І ось чому.

Які взагалі бувають охолодні системи?

На даний момент існують такі різновиди кондиціонерів, залежно від обраної класифікації:

 • За кількістю блоків: спліт-системи, в яких на один зовнішній блок припадає один внутрішній, і мульти-спліт, де один зовнішній обслуговує кілька внутрішніх.
 • За призначенням: побутові, промислові та промислові мультизональні.
 • За методом регулювання температури: інверторні (за рахунок наявності інвертора, компресор працює постійно, лише за потреби змінюючи потужність) і неінверторні (компресор вимикається, коли температура досягає заданого рівня).
 • По виду внутрішніх блоків: настінні, канальні (внутрішній блок «ховають» підвісні потоки), касетні (в них потік охолодженого повітря краще розподіляється, тому не може нікого продути).

Однак усі згадані вище пристрої працюють за рахунок циркуляції холодоагенту, який потрібно іноді замінювати, та примусового всмоктування повітря як усередині приміщення, так і зовні. Саме тому їх необхідно періодично чистити та своєчасно обслуговувати.

Чистка кондиціонерів

Вважається, що для оптимальної роботи внутрішній блок необхідно чистити десь раз на півроку, зовнішній – раз на рік, а промивати внутрішні фільтри бажано кілька разів на місяць. Проте бувають і ситуації, коли обслуговування кондиціонера необхідно проводити достроково. До них відносяться:

 • Поява неприємного запаху, що нагадує вологу ганчірку або цвіль
 • Погіршення охолодження без зміни встановлених параметрів
 • Поява гулу, шуму або тріску в процесі роботи
 • Зниження ефективності роботи, підвищення енергоспоживання

Якщо вам пощастило, то чищення дозволить вам із цими проблемами впоратися. Проводиться вона так:

 • Відключаєте кондиціонер від мережі. Якщо він до цього працював – чекаєте щонайменше півгодини.
 • Поки чекаєте – вивчаєте інструкцію. Там завжди описується, як правильно розбирати блок та що робити з його деталями.
 • Зніміть передню кришку та відставте її убік. Потім, до речі, її потрібно буде протерти ганчіркою як зовні, так і всередині. І залишити сохнути за кімнатної температури в тіні.
 • Прямо під кришкою розташовуються решітки із сітками – це потрібні нам фільтри. У різних моделях вони можуть бути різної форми і кріпитися у різний спосіб, але це не особливо важливо. Вам потрібно їх витягти. Потім - пропилососити протягом декількох хвилин, замочити в м'якому мильному розчині (потужні засоби для чищення використовувати заборонено), почекати хвилин 10, після чого - протерти м'якою щіткою, промити під струменями води і залишити висихати. Коли висохнуть – встановити на місце.
 • Поки фільтри зняті та відмокають, за допомогою м'якого пензля протріть всі внутрішні поверхні, а потім - використовуйте пилосос, щоб очистити їх від пилу. Тільки дійте обережно. Потім за допомогою пульверизатора розпиліть на теплообмінник звичайний розчин, що дезінфікує, і залиште його висихати. Вручну розкрийте шторки та акуратно розпорошіть речовину на барабан вентилятора. А потім - чекайте, поки все висохне. Прискорювати процес не слід.

Важливий момент – професіонали корпус розбирають майже повністю, промивають усі деталі окремо, прочищають дренажну трубку та перевіряють роботу електричних ланцюгів. Але вам цим самостійно займатися не варто, занадто високий ризик щось зіпсувати.

Зовнішній блок також потребує періодичного чищення. І ви можете здійснити його самотужки, але тільки якщо живете у приватному будинку або на першому поверсі – тоді у вас буде до нього зручний доступ. Інакше краще не ризикувати. Навіть драбини на рівні другого поверху – це вже ризик.

 • Для початку, знеструмте пристрій і зачекайте десь півгодини.
 • Зніміть передню решітку та вентилятор. Протріть їх мокрою ганчіркою і відкладіть сохнути.
 • Берете пилосос та усуваєте пил та сміття, які виявляться всередині блоку.
 • Прикрийте електродвигун шаром поліетиленової плівки – чисто про всяк випадок. Він хоч і розрахований на роботу за умов вологості, але не варто ризикувати.
 • А далі – за допомогою пароочисника або миття високого тиску обробляєте внутрішні поверхні кондиціонера. У жодному разі не спрямовуйте струмінь на радіатор або електроблок. І відрегулюйте тиск так, щоб він був невеликим.
 • Коли пристрій висохне, збирайте його назад. Не забудьте видалити шар захисної плівки.

Заправка кондиціонерів

Вважається, що система циркуляції фреону є абсолютно герметичною, і втрат холодоагенту не повинно бути. Насправді ж, за рахунок мікроскопічних тріщин, зазорів і отворів газоподібний фреон поступово випаровується з труб. Дуже повільно, звісно, але постійно. І після кількох років активної роботи практично завжди виникає необхідність у заправці кондиціонера, який, на той момент, починає працювати вже відсотків на 15-20 гірше, ніж зазвичай.

Проблема в тому, що для реально ефективної дозаправки потрібні не тільки досвід та прямі руки, а й балон із правильним холодоагентом, який, втім, можна купити у багатьох місцях, та й вакуумне обладнання. А в деяких випадках – ще й продування азотом, якщо всередину труб потрапила якась рідина.

Тобто спочатку потрібно викачати наносом усю рідину та весь газ. Потім – перевірити, як трубки тримають негативний тиск (чи не виникли у них більші дефекти, які потрібно буде усунути перед подальшою заправкою). Після цього необхідно внести в систему потрібну кількість холодоагенту та ще раз перевірити тиск. А потім ще й ефективність роботи кондиціонера протягом деякого часу. Якщо все добре і жодних обмерзань на кранах, окремих деталях та сполучних елементах немає, то заправка проведена правильно.

Обслуговування кондиціонерів

Важлива інформація

А тепер найважливіше. Незважаючи на те, що чищення кондиціонерів може бути здійснене виключно вашими зусиллями, без допомоги професіоналів вам не обійтися. Так, ви можете самостійно підтримувати у працездатному стані внутрішній блок, оскільки чистити фільтри та внутрішні системи, як ви вже зрозуміли, не надто складно. А ось із зовнішнім все набагато складніше – чисто через його розташування. Власне, його обслуговування – різновид висотних робіт. Якими нехай краще займуться професіонали, озброєні оптимальним обладнанням та страховими тросами.

А щодо дозаправки, то здійснити її без досвіду хоч і можна, але теж досить складно. Особливо – забезпечити подальшу герметичність з'єднань.

Що стосується ремонту, особливо коли виходить з ладу компресор або внутрішня електроніка, то іноді буває дешевше і простіше замінити весь пристрій, ніж намагатися його ремонтувати - настільки там все складно.

Саме тому у разі будь-яких аномалій та несправностей у роботі кондиціонера краще відразу викликати професіоналів. Наприклад, працівників компанії SCU. Ми маємо більше 10 років досвіду роботи з більшістю існуючих на ринках моделей охолоджувальної техніки. І купу договорів та сертифікатів, що дозволяють нам здійснювати ремонт та обслуговування від імені різних брендів. Крім того, ми видаємо гарантію якості на всі види робіт, що нами проводяться. І, що важливо, не задираємо ціни. Тож, звертайтеся до нас, будемо раді вам допомогти!

07.01.2022, 08:05